Lesbos

Jedna z największych wysp na Morzu Egejskim leżąca u wybrzeży Azji Mniejszej. Należy do Grecji i wchodzi w skład prefektury Lesbos w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Północne. Z okresu brązu (II tysiąclecie p.n.e.) pochodzi osada Thermi, wskazująca na związki wyspy w tym czasie z Troją. Początki osadnictwa sięgają tu neolitu (koniec IV tysiąclecia p.n.e.). Jednocześnie ta wczesna cywilizacja wykazuje podobieństwa nie tylko z kulturą zachodniej Anatolii, lecz również Wysp Cykladzkich. Wpływy mykeńskie zaczęły się w XIV w., a w dwa stulecia później osada została zniszczona.


W XII-X w. p.n.e. na wyspie osiedlili się Eolowie. W okresie archaicznym stało się Lesbos ośrodkiem kultury, szczególnie poezji. Spośród liryków tworzyli tu Alkajos, Arion i Safona. Tyran i prawodawca Lesbos - Pittakos, zaliczany był w starożytności do Siedmiu Mędrców. W V w. p.n.e. Lesbos weszło w skład Związku Morskiego, a słynny bunt Mityleny w 427 r. p.n.e. zniszczył zupełnie niezależność polityczną wyspy. W średniowieczu i czasach nowożytnych panowali tu Wenecjanie, Bizancjum, Genueńczycy i Turcy. Do Grecji Lesbos wróciło w 1912 r.


Stolicą i największym miastem wyspy i prefektury Lesbos jest Mitylena. W starożytności mieszkała tam Safona.


Osobliwością geologiczną i turystyczną jest tzw. Skamieniały Las, należący do światowej i europejskiej sieci geoparków.
IP:54.163.89.150, host: ec2-54-163-89-150.compute-1.amazonaws.com
© 2010-2015 SQL 18
Warning: include(/staty/php-stats.redir.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /modules.php on line 26