Chiny pomogą Grecji w kryzysie

Premier Chin Wen Jiabao podczas wizyty w Grecji zadeklarował, że jego kraj kupi greckie obligacje rządowe, kiedy Ateny znów zaczną je emitować. Zapowiedział też, że w ciągu pięciu lat Pekin podwoi wymianę handlową z Grecją.

Ze swoich rezerw walutowych Chiny już kupiły i mają greckie obligacje. Będą utrzymywały pozytywne stanowisko, kupując obligacje, które wyda Grecja. Chiny podejmą wielki wysiłek, by wesprzeć kraje strefy euro i Grecję, żeby przezwyciężyły kryzys.

Szansa, że Chińczycy osiągną wszystko, co zamierzają, jest ogromna. Jeszcze w styczniu grecki rząd odmówił sprzedaży Pekinowi obligacji za 20 mld dol. Nie zgodził się na transakcję, choć bardzo potrzebował tych pieniędzy, ponieważ Chińczycy chcieli w zamian przejąć część udziałów w komercyjnym Narodowym Banku Grecji, największym krajowym pożyczkodawcy.

Teraz Ateny są niemal w sytuacji bez wyjścia i nie mogą sobie pozwolić na pogardzenie chińskim kapitałem. Trwają tylko dzięki wielomilionowej unijnej pomocy, a by zmniejszyć ogromny dług publiczny i deficyt budżetowy, tną wydatki na emerytury, szkolnictwo, szpitale, zapomogi. Chińskie inwestycje łatają dziury w państwowej kasie i gwarantują miejsca pracy.

Grecja i Chiny zobowiązały się do stymulowania wzajemnych inwestycji. Wen oświadczył, że Chiny planują podwoić wymianę handlową z Grecją, która do 2015 roku sięgnie 8 mld dol. Dodał też, że Chiny planują dać greckim armatorom linię kredytową wartą 5 mld dolarów, by zwiększyć zakup chińskich statków.

rdo tvp.info / PAP, 2011-02-08

Scenariusz bankructwa staje się coraz bardziej realny

Scenariusz bankructwa staje si »

Grecja czyni nadludzkie wysiłki, by spełnić wymagania »

W Grecji mrozy poniżej -20 stC

W Grecji mrozy poniżej -20 st »

Północne regiony Grecji zaatakowała zima. Okolice miasteczka »

Turystyka lekiem na grecki kryzys gospodarczy

Turystyka lekiem na grecki kry »

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich »

Grecy pragną pozostać przy euro

Grecy pragną pozostać przy e »

Sondaże w Grecji potwierdzają rekordowe poparcie Greków »

IP:54.197.74.137, host: ec2-54-197-74-137.compute-1.amazonaws.com
Komentarze i opinie
  • juan juan

    Nic inego jak ekspancja Chinczyków na europę - zobaczycie za 10-15 lat chiny wykupią USA a za kolejne 10 lat przejmą również europę. Chiny to mocarstwo !!!

    dodano 2011-02-08 12:11:25, przez ags22.neoplus.adsl.tpnet.pl
© 2010-2017 SQL 4
Warning: include(/staty/php-stats.redir.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/avtech/domains/grecja24.info/public_html/modules.php on line 26

Warning: include(): Failed opening '/staty/php-stats.redir.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/avtech/domains/grecja24.info/public_html/modules.php on line 26